ریختن مایعات روی لپ تاپ – ایرادهای آشکار و پنهان

یکی از اتفاقات اجتناب ناپذیر برای کاربران و دارندگان لپ تاپ خطر ریختن مایعات در این وسیله است.

humidity-01

موقع بروز این اتفاق اولین اقدام آگاهانه جداسازی لپ تاپ از منبع برق و خارج کردن باتری از آن است (توجه شود در این لحظه نباید منتظر shutdown شدن سیستم شد). پس از آن باید تا جای ممکن مایعات را با دستمال آب گیر از سطح سیستم تمیز کرده و بلافاصله دستگاه را نیمه باز به صورت مورب قرار داد تا مایعات از کنار دستگاه خارج شود و دوباره بادستمال رطوبت را جذب کرده و سپس سیستم را در جای خشک قرار داد.

humidity-02

برخی برای سریع تر خشک شدن، استفاده از سشوار را پیشنهاد می کنند. این شیوه علاوه بر این که خطر ایجاد تغییر شکل ظاهری دکمه های کیبورد و تاچ پد را دارد، ممکن است مایعات را به سایر قسمت های دیگر نیز هدایت کند.

گاهی ممکن است مایعات از کیبورد گذشته و به بردهای الکترونیکی برسد و موجب ایجاد رسوب و اتصالی در قسمت هایی از قطعات روی برد شود و عملکرد المان های مختلف را تغییر دهد و حتی گاهی به چیپ ها آسیب رساند و خسارت بیشتر شود. موارد زیادی مشاهده شده که پس از ریختن مایعات در لپ تاپ و با گذشت چند ساعت از حادثه، سیستم روشن شده وتصویر هم داده است ، ولی بعد از مدت زمان نه چندان زیاد تصویر قطع یا سیستم خاموش شده و دیگر روشن نشده است. این رخداد به خاطر رخنه کردن رطوبت در زیر چیپ های مادربرد یا در برخی موارد ایجاد رسوب در پایه های آی سی های تغذیه پیش می آید.

بنابراین بهتر است تست سلامت سیستم در تعمیرگاه و در حضور تعمیرکار صورت گیرد.