ضربه ، ایرادهای آشکار و پنهان

با توجه به قابل حمل (Portable) بودن لپ تاپ ، ضربه خوردن این گونه کامپیوتر ها اجتناب ناپذیر است.

در بیشتر مواقع ضربه خسارات فیزیکی به همراه دارد. خسارات آشکار که قابل مشاهده است مثل شکستگی مانیتور یا قسمت هایی از CASE سیستم. ولی خسارات غیر قابل رویتی نیز ممکن است به سیستم وارد شود.

در اینجا به بررسی پاره ای از این مشکلات می پردازیم.

خرابی HDD

Overheat

BGA damage

1- هارد دیسک سیستم ، حساس ترین قطعه در مقابل ضربه است. وجود هد بسیار ظریف و دیسک گردان با سرعت زیاد ، این وسیله را به یکی از حساس ترین وسایل دیجیتالی تبدیل کرده است. به طوری که اگر ضربه ای به آن وارد شود، احتمال خرابی آن بسیار زیاد می باشد.

2- در پاره ای مواقع سیستم بعد از ضربه خوردن دچار Overheat (حرارت بیش از حد مجاز) می شود. علت این پدیده ، آسیب دیدگی قسمت heat sink & fan) HSF)  دستگاه است. در مقاله Overheat در همین سایت به طور کامل در مورد این ایراد بحث شده است. توضیح اضافه این که کار کردن با چنین سیستمی ممکن است خسارات بیشتری به دستگاه برساند. خساراتی نظیر خرابی CPU یا چیپ گرافیک .

HSF

3- BGA به چیپ هایی گفته می شود که پایه های آنها در زیر چیپ تعبیه شده است.

VGA CHIPSET

جنس این پایه ها از قلع و به شکل کروی است و قطر آن در حدود نیم میلیمتر است.

بر روی mainboard اتصالاتی وجود دارد که این توپ های قلع به آنها لحیم شده است. همان طور که در عکس زیر قابل مشاهده است ضربه ممکن است باعث کنده شدن این اتصالات شود.

MAINBOARD-ROOTS

بنابر آنچه گفته شد، دستگاهی که دچار ضربه شده است ممکن است بیشتر از آنچه با چشم دیده می شود خسارت دیده باشد و یا حتی دچار مشکلات جدی شده باشد. مشکلاتی که در تست ابتدائی، خود را نشان نمی دهند و پس از مدتی کار کردن ویا جابجایی سیستم ، بروز می کنند. پیشنهاد می شود در چنین مواردی سیستم به تعمیرگاه معتبر منتقل شود و تست کامل گردد تا از بروز خسارات بیشتر جلوگیری شود.